Zkoušky Cambridge English
25. 12. 2024
Pardubice, 11. prosince 2024: 32 studentů DELTY právě splnilo jazykové kvalifikační předpoklady pro výuku angličtiny na základních a středních školách.
Zkoušky Cambridge English
Tak jsme si poprvé zkusili hromadné skládání jazykových certifikátů Cambridge English. Že jsou naši studenti v angličtině nechutně dobří, jsem si všiml už na hospitacích. Ale ani ve snu mě nenapadlo, že by víc než 15% z nich mohlo tu angličtinu u nás učit!
Na prvním hromadném testování jsme nabrali spoustu zkušeností. Jak už to tak bývá, tak na každém „poprvé“ se člověk učí. Takže ty zkušenosti:
- Je nanejvýš záhodno zájemce před vlastní certifikací podrobně vyzkoušet ze všech oblastí certifikace, abychom jim pomohli s výběrem toho nejpřiléhavějšího testu.
- Má smysl, aby všichni zájemci skládali certifikáty až v posledním ročníku – jazyková úroveň se jim v průběhu studia s velkou pravděpodobností ještě zvýší.
- Pokud se nezmění aktuální elektronický systém, tak již nikdy neskládat certifikáty na počítači. Je to neuvěřitelný opruz.
- V angličtině jsou naši studenti nechutně dobří. Z 43 testovaných získal Tomáš Kalhous nejvyšší jazykovou úroveň (na úrovni rodilého mluvčího) C2 a dalších 31 druhou nejvyšší úroveň C1 (opravňující mimo jiné k výuce angličtiny na základních a středních školách v ČR)!
Zkoušky Cambridge English – proč studenty testovat předem
Každá ze zkoušek Cambridge English obsahuje 5 dílčích testů: čtení, psaní, poslech, mluvení a používání angličtiny. Každý dílčí test je obodovaný a výsledný počet bodů z celé zkoušky se získá jako průměr z dílčích testů. Jenže každá ta zkouška má své minimum, pod které již test „neměří“ a uchazeči pak jeho výsledek nahradí nulou – což má v podstatě vždy za následek neúspěch u celé zkoušky.
Pro naše studenty přicházejí v úvahu tři testy různé úrovně: First Digital, Advanced Digital a Proficiency Digital. Každý z těch testů ale umí měřit dovednosti pouze v určitém rozmezí od-do a i když má přesahy i mimo svůj hlavní rozsah, tak v těch přesazích už není tak přesný. Čím náročnější zkouška, tím vyšší úroveň certifikace může uchazeč získat, ale tím je také vyšší minimum u dílčích zkoušek, od kterého se mu již započte nula. Na druhou stranu, pokud se bude držet při zemi a zvolí si zkoušku příliš jednoduchou, nemusí v ní dosáhnout certifikace své maximální jazykové úrovně (dokonce je tam ta pravděpodobnost paradoxně nižší). Například 5ti studentům chybělo ke splnění kvalifikace C2 jeden až tři body a přitom dosáhli v jedné nebo dvou oblastech maxima možných bodů nižšího testu (víc bodů v této úrovni již získat nešlo). Je pravděpodobné, že pokud by skládali test z vyšší zkoušky, tak by tuto hranici překonali a díky tomu by získali i celkově vyšší kvalifikaci C2. Volba optimální úrovně zkoušky je zkrátka velká alchymie a do budoucna se pokusíme s ní studentům pomoci.
Cena a proč skládat certifikaci až v posledním ročníku
Aktuální cena zkoušky se pohybuje kolem 5.500,- Kč. Pokud zkoušku složíte, tak to je přesně ten typ investice, který se vám vrátí už při první výplatě v práci (kterou třeba díky certifikaci získáte). Na druhou stranu jste si za ty peníze mohli dát v Pardubicích 11x pořádný steak s polévkou a pivem. Což vás může pěkně štvát, pokud tu zkoušku nesložíte.
Vzhledem ke skutečně nezanedbatelné ceně, dává smysl, aby studenti skládali zkoušku co nejpozději. Během studia se jim bude jejich angličtina zlepšovat a není moc ekonomicky rozumné složit v 1. ročníku zkoušku na úroveň B2, když bych ji ve čtvrťáku mohl mít v poklidu na C1 nebo C2.
V angličtině jsou naši studenti nějací dobří
Že jsou naši studenti dobří v angličtině, to víme už podle maturit. Za posledních 5 let se pokaždé umístili v nejlepších 10ti procentech z celé ČR. Ale přeci jenom státní maturita z angličtiny je na úrovni B1. Ani ve snu mne nenapadlo, že jsou někteří z nich o tři úrovně výše - na úrovni rodilých mluvčích a že 15% našich studentů splňuje kvalifikační podmínky, aby u nás (a na všech základních a středních školách v ČR) tu angličtinu mohli učit.
Poděkování na závěr
Chtěl bych opravdu hodně poděkovat paní učitelce angličtiny Petře Nádvorníkové, která se u nás do certifikací Cambridge English s vervou vrhla. Bez její práce a odhodlání bychom tyto zkušenosti neměli šanci nikdy nasbírat. V budoucnu se pokusíme vyhnout výše zmíněným nedorazům. Mezinárodně uznávaná certifikace z angličtiny je však jednoznačně cesta správným směrem.