Nejčastější dotazy

Projděte si nejčastější dotazy a odpovědi, třeba naleznete odpověď i na ten svůj.

Jaké mají studenti výsledky u státních maturit?

V posledních pěti letech skončili naši studenti v anglickém jazyce 3x v první desítce z více než 220 technických odborných škol v celé ČR a v matematice dokonce 4x. V roce 2016/17 odmaturovali naši studenti dokonce nejlépe ze všech technických odborných škol v celé ČR. Z matematiky skončili 1. z angličtiny 7. a z češtiny 10. Statistiky státních maturit naleznete ZDE.

Jaké procento absolventů pokračuje ve studiu na vysokých školách?

V tuto chvíli pokračují ve studiu na vysokých školách přibližně 3/4 všech absolventů. ZDE najdete podrobné statistiky absolventů od školního roku 2016/17.

Jaké je uplatnění absolventů?

Většina našich studentů začíná pracovat v oboru již při studiu. V současné době odchází po škole přímo do praxe přibližně 1/4 absolventů. ZDE najdete podrobné statistiky od školního roku 2016/17.

Kolik studentů obvykle studium nedokončí?

Naším cílem není studenty vyhazovat, ale naučit je něco, co je v životě dobře uživí, připravit je na státní maturitu a na studium na vysoké škole. Ale i u nás někdy není zbytí a musíme se se studentem rozloučit. Každoročně se toto číslo však pohybuje v řádu nízkých jednotek.

Školní rok 2021/22:

  • 4 studenti nepostoupili do dalšího ročníku (1x 1. ročník, 2x 2. ročník, 1x 3. ročník). Všichni 4 studenti přestoupili na jinou školu.

Školní rok 2020/21:

  • 7 studentů nepostoupilo do dalšího ročníku (2x 1. ročník, 3x 2. ročník, 2 x 4. ročník). Z toho 5 studentů přestoupilo na jinou školu a 2 opakovali ročník.

Školní rok 2019/20:

  • 9 studentů nepostoupilo do dalšího ročníku (3x 1. ročník, 3x 2. ročník, 1x 3. ročník a 2x 4. ročník). Z toho 6 studentů přestoupilo na jinou školu a 3 opakovali ročník,

Školní rok 2018/19:

  • 8 studentů nepostoupilo do dalšího ročníku (3x 1. ročník, 3x 2. ročník, 1x 3. ročník a 1x 4. ročník). Z toho 6 studentů přestoupilo na jinou školu a 2 opakovali ročník.

Učí se na škole druhý cizí jazyk?

Bohužel neučí. Učíme pouze angličtinu. Na obor Informační technologie chodí zájemci spíše zaměření na logiku a technologie. Cizí jazyky „jdou“ obvykle studentům spíše s humanitním zaměřením. Raději se plně soustředíme na angličtinu, bez které se žádný ajťák neobejde. V podstatě všechny obory navazujících vysokých škol (např. ČVUT FIT, VUT FIT, MUNI FI, VŠE FIS, ...) se chovají obdobně - studenti skládají zkoušku pouze z angličtiny. Pokud chcete druhý cizí jazyk, doporučujeme jako mimoškolní aktivitu.

Kolik stojí studium?

Roční školné je ve výši 30.000,- Kč. Další podrobnosti o školném naleznete ZDE.

Co musím udělat pro prospěchové stipendium?

Výše stipendia se odvíjí podle studijních výsledků v předchozím pololetí. Pohybuje se od 5.000,- Kč/pololetí až po 500,- Kč/pololetí Abychom motivovali co největší počet studentů, vyplácíme jej až do průměru 1,5.

Pro prospěchové stipendium nesmí mít také student z žádného předmětu horší známku na vysvědčení než 3 a nesmí mít kázeňské přestupky. Podrobnosti o stipendiích naleznete ZDE

Jaké jsou podmínky přijetí ke studiu?

Přesná oficiální kritéria přijímacího řízení naleznete ZDE.

Kolik studentů se obvykle na školu hlásí a kolik se jich nedostane?

Poslední dobou bohužel míváme velký převis zájemců nad počtem otevíraných míst. Jak to bylo v minulých letech se můžete podívat zde: výsledky přijímacího řízení z předchozích let. 

Od školního roku 2017/18 otevíráme každoročně dvě třídy po max 26 studentech. Jelikož chceme držet poměrně vysokou úroveň našeho studia, nastavili jsme možná trošku tvrdší přijímací kritéria. Díky tomu se k nám nedostanou ti, kteří pro studium informačních technologií (podle nás) nemají předpoklady. 

Musím už s počítačem „něco“ umět, když chci k vám na školu?

Máme enormní zájem o chytré, zvídavé studenty, kteří se chtějí IT profesionálně zabývat. A když k nám přijdou, nemusí umět ještě nic. Od toho jsme tady my, abychom je to naučili.

Ve školním roce 2021/22 a znovu 22/23 nám do 1. ročníku nastoupilo 10 resp. 9 studentů, kteří již byli v programování poměrně pokročilí. To je cca 20% - tzn. 80% ročníku se s programováním buď nepotkalo vůbec nebo zná pouze úplné základy. A právě pro tuto skupinu máme nastavenou výuku, takže začínáme úplně od začátku. 

Těch 20% studentů, kteři jsou v programování pokročilí, jsme zařadili do talentového programu DELTA TopGun a abychom dokázali posunout i je, tak v 1. a 2. ročníku mají výuku programování oddělenou. 

Nemusíte se tedy bát. Přibližně 80% spolužáků na tom bude úplně stejně jako vy. :-)

Co když už 3 roky programuji? Budou se učit opět základy?

Ve stručnosti: NE! V průběhu září vyučující programování vytipují studenty, kteří jsou zjevně značně napřed a pozvou je do talentového programu DELTA TopGun. Pokud do něj budete chtít nastoupit, musíte do konce října splnit veškeré podmínky klasifikace za celý školní rok, což by pro vás nemělo být až tak náročné. Od 1. listopadu budete osvobozeni od docházky z předmětů: Programování, Výpočetní technika a Písemná a elektronická korespondence. Místo toho budete mít jiné 3 povinnosti:

  • pod vedením vlastního mentora budete průběžně pracovat na individuálním projektu, každé 3 týdny budete prezentovat postup,
  • budete se účastnit předmětu Teoretická informatika, který vám bude budovat intuici při volbě vhodných řešení různých programátorských problémů,
  • zároveň budete revidovat kód jinému spolužákovi z DELTA TopGunu,
  • jako třešničku na dortu máte povinnou účast na programátorských hackathonech pořádaných naší školou.

Od 3. ročníku již budete mít výuku společnou s ostatními spolužáky. Budete stále pravděpodobně hodně napřed (pokud budete pokračovat v započatém tempu na ZŠ, tak v té době se pomalu začnete stávat expertem), ale společná výuka už bude proveditelná a bude to fungovat jako ve firmě. Budete zkrátka řešit složitější úkoly než ostatní. Více o talentovém programu DELTA TopGun ZDE.

Na gymnázium nebo na SŠ s IT zaměřením?

Pokud si už od 8., 9. třídy něco sami programujete a baví vás to, pak nejste úplně normální ;-), ale hlavně máte o své budoucnosti už jasnou představu. Gymnázia připravují tak trochu na doktory, trochu na právníky, trošku na dějepisce a trochu na jaderné fyziky, zkrátka tak trošku na všechno. Základní problémy jsou dva: v tom "tak trochu" a v tom "na všechno".

Na naší škole vás budeme 4 roky systematicky připravovat na oblast informačních technologií. Kromě znalostí u nás získáte také zkušenosti, kontakty a referenční projekty. Je prostě dobré, když ze střední odcházíte s tím, že máte za sebou informační systém pro největší společnost v Holicích Junker nebo modul pro evidenci ve školním systému Bakaláři, když vaši maturitní práci oponuje bývalý proděkan z Fakulty informatiky ČVUT v Praze, šéf Jednoty školských informatiků nebo lidé z Barth Média, DF marketingu, eBRÁNY, České televize nebo Unicornu. 4 roky takového náskoku na začátku kariéry ti gympláci budou dohánět jen extrémně obtížně.

Studují informační technologie i dívky?

Ano! A dnešní doba jim nechutně nahrává :-).

V 70. a 80. letech bylo zastoupení žen a mužů v IT prakticky vyrovnané. Pak se něco zvrtlo a v novém tisíciletí začali muži v IT jednoznačně dominovat. Velké firmy jako Google Microsoft vidí v nevyužité kapacitě žen obrovskou příležitost a připravují různé akce přímo zaměřené na propagaci dívek v IT a jejich nábor. V srpnu 2018 mne například Microsoft žádal (skoro až prosil :-)) o "šikovnou IT dívku" na konferenci do Atén - mohl jsem nabídnout 10 kluků se skvělými projekty, ale dívka nebyla k mání žádná. Je tady organizace CzechITas, která se přímo zaměřuje na výuku IT pro holky nebo skupina na pražské ČVUT wITches (další holky IŤačky). 

Zkrátka po chytrých dívkách v oblasti IT je nyní až neuvěřitelná poptávka.

Jak podat přihlášku ke studiu?

Vaší jedinou povinností je doručit vyplněnou přihlášku na SŠ DELTA nejpozději do 1. března.

Přihlášku byste měli dostat na vaší základní škole. Některé školy pomáhají svým žákům s vyplněním a nechávají na nich pouze doplnění středních škol a oborů, na které se žáci hlásí. Jinde si musí žáci vyplnit celou přihlášku sami. Na zadní straně přihlášky se vyplňují známky na ZŠ za 8. ročník a první pololetí 9. ročníku (základní škola je potvrdí razítkem).

Odkazy:

Jak poslat elektronické podklady prokazující dlouhodobý zájem o obor?

Pokud potřebujete doložit prokazatelný zájem o obor i pomocí elektronických podkladů, je ideální je odeslat tímto způsobem:

  • uložte je na nějaké úložiště např.: Úschovna.cz, Google Drive, One Drive, Github,...
  • zajistěte, abychom na toto úložiště měli přístup pro čtení,
  • odkaz na uložené odešlete na e-mail: jiri.formanek@delta-skola.cz a do e-mailu napište jméno uchazeče a jeho datum narození,
  • vše odešlete do 1. března, po té bude následovat hodnocení komisí.

Jaké jsou studijní obory a předměty?

Na denním studiu vyučujeme jediný studijní obor a to 18-20-M/01 Informační technologie. Rozpis předmětů v jednotlivých ročnících naleznete ZDE.

V kombinované formě vzdělávání (studium při zaměstnání) vyučujeme obor 63-41-M/01 Ekonomika a podnikání. Rozpis předmětů po ročnících naleznete ZDE

Zaměření Internetový marketing - jak to s ním je?