Kroužek Kvantové technologie

Na kroužku projdeme od základů kvantové fyziky až k principům kvantové kryptografie, teleportace i vybraným kvantovým algoritmům.

Kroužek Kvantové technologie

určeno pro: studenty DELTA
termín: pondělí 15:45-17:15 (čas může být upraven, dle možností zájemců)
roční poplatek: zdarma

Na prvních setkáních se seznámíme se základy kvantové fyziky, které jsou třeba k pochopení principu fungování kvantových technologií. Místo složité matematiky, která se běžně používá při studiu těchto partiích na VŠ využijeme grafická znázornění, simulace, aplety, animace, ale i hry. Se zájemci si můžeme vyložit základy potřebné matematiky. Potom se již pustíme do konkrétních aplikací jako je kvantová teleportace, základy kvantové kryptografie, kvantové počítače. Prozkoumáme i konkrétní kvantové algoritmy, které si sami sestavíme ve volně dostupném simulátoru. Cílem kroužku není se zabývat technickými detaily realizace, ale zaměřit se na základní principy a jejich pochopení.

Kroužek je zatím plánován na půl roku, ale pokud bude zájem a vhodná témata, může pokračovat i v druhém pololetí. Obsahově bude kroužek opakovat to, co bylo obsahem kroužku v druhém pololetí loňského školního roku, na některých místech dojde k rozšíření, ale měli bychom zvládnout více algoritmů v závěru.

Kroužek probíhá v termínu: 30. 9. 2024 - 29. 1. 2025

Termín úvodní schůzky:  30. 9. 2024 v místnosti 110

Lektor: RNDr. Zdeňka Koupilová , Ph.D. (MFF UK v Praze)

Přihlásit se můžete: https://forms.gle/sDWGExTPGrZSnNiA7