XVII. ročník krajského kola FVTP byl krásný

22. 3. 2025

Pardubice, 19. března 2025: Studenti DELTA zde kromně 3 hlavních výher ve svých kategoriích získali i cenu rektora Univerzity Hradec Králové a 4 ceny děkanů pardubické a královéhradecké univerzity.

Sbírka projektů 2025

Pokud bychom zavedli veličinu „kvalita krát množství projektů“, tak by letošní ročník byl v celé historii školy zapsán tučně a červeným písmem. Možná by i blikalo. V předchozích letech byly na Deltě také špičkové projekty, ale většinou jeden nebo maximálně dva v ročníku. Letos má 5-6 projektů reálnou šanci uspět na úrovni republiky a 3-4 i na úrovni mezinárodní. Dva projekty dokonce ve své oblasti posouvají limity současného vědění o kousek dál. Upozorňuji, přátelé, že jsme pořád na střední škole!

3 vítězství v kategoriích + jedno druhé a dvě třetí místa, cena rektora UHK a 4 ceny děkanů. Navíc 3 projekty pozvané do celostátního kola SOČ.

Filip Semrád: Predikce sekundární struktury proteinu pomocí strojového učení

Projekt z oboru IT, který řeší problém z oblasti molekulární biologie. Filip vytvořil a vytrénoval model AI, který na základě vstupních aminokyselin dokáže predikovat tvar výsledné molekuly. Na specifické skupině dokázal posunout přesnost předpovědí modelu o 7% oproti současnému vědění na 81%. Predikční model navíc zabalil do příjemného uživatelského rozhraní a zpřístupnil jej na internetu všem vědeckým skupinám i široké veřejnosti.

Tyto predikční modely neuvěřitelně šetří čas a peníze. Není nezbytné provádět takové množství často planých reálných pokusů a čekat na jejich výsledek. Filip pracuje na projektu už dva roky. První rok jsme vůbec netušili, že se něčím takovým zabývá a druhý rok se jej už podařilo napojit na výzkumnou skupina Toma Reboka na Masarykově univerzitě v Brně. 

Abstrakt projektu naleznete zde: https://fvtp.delta-skola.cz/projects/495.

Získaná ocenění:

  • celkový vítěz kategorie Formální a IT vědy (matematika, statistika, fyzika, IT věda, využití IT ve vědě) - finanční výhra 10.000,- Kč
  • 1. cena děkana Fakulty elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice (mimořádné stipendium ve výši 3.000,-Kč měsíčně v 1. ročníku v případě, že student nastoupí na FEI UPce),
  • pozvání na přímou účast v celostáním kole 47. ročníku Středoškolské odborné činnosti v Teplicích (v nesoutěžní části) od předsedy ústřední poroty prof. Ing. Jiřího Bureše, Ph.D.

Filip představuje svůj projekt tiskové mluvčí Elektráren Opatovice paní Haně Počtové.

Filip Semrád se stává celkovým vítězem v kategorii Formální a IT vědy. Diplom předává předseda Krajské hospodářské komory Pardubického kraje Tomáš Dytrt.

Diego Alejandro Portillo Abad: RATT - Platforma pro analýzy chování hlodavců pomocí AI

Diego právě obdržel cenu rektora Univerzity Hradec Králové pro nejlepší projekt.

Diego představuje svůj projekt řediteli pardubické pobočky Unicorn Karlu Schejbalovi.

RATT je projekt, který pomocí prostředků IT řeší problém z biologie - personální a časovou náročnost manuálního vyhodnocování chování laboratorních hlodavců při biologických pokusech. Diego navrhl sestavu čidel a kamer, ze kterých sbírá data a vytrénoval model AI, který dokáže v obraze identifikovat pozici hlodavce a jeho chování.

Řešení by dokázalo zpřesnit a zlevnit velkou škálu biologických pokusů založených na změně chování laboratorních hlodavců.

Diego na projektu spolupracuje s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Hradec Králové, kde dostal nabídku na spolupráci již od dalších 3 výzkumných skupin.

Abstrakt projektu naleznete zde: https://fvtp.delta-skola.cz/projects/492.

Získaná ocenění:

  • 2. místo v kategorii Formální a IT vědy (matematika, statistika, fyzika, IT věda, využití IT ve vědě) - finanční výhra 8.000,- Kč
  • cena rektora Univerzity Hradec Králové pro nejlepší projekt,
  • 2. cena děkana Fakulty elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice (mimořádné stipendium ve výši 1.000,-Kč měsíčně v 1. ročníku v případě, že student nastoupí na FEI UPce).

Matouš Volf: Model strojového učení zaměřený na klasifikaci politického zabarvení textu

Poskytuje Česká televize vyvážené zpravodajství nebo ne? Na to každý může mít svůj vlastní názor, ale nikdo to neumí dostatečně efektivně měřit. Tématu klasifikace politického zabarvení textu se věnuje práce Matouše Volfa a opět k tomu používá prostředky IT a AI. Matouš sestudoval všechny existující práce na toto téma, otestoval všechny existující modely AI, vzal všechny existující datové sady a změřil přesnost jednotlivých modelů. Vytvořil vlastní datovou sadu (dosud nejrobustnější) a postavil a vyladil vlastní model AI, který dává na všech existujících sadách lepší výsledky než všechny dosud vytvořené.

Kromě politologie má projekt přesahy do dalších oblastí jako je právě měření nezávislosti veřejnoprávních médií nebo třeba v prevenci kriminality, včasného odhalování radikalizace různých skupin,... V květnu by měl Matouš publikovat svůj první vědecký článek. Na projektu Matouš pracoval od červnových stáží v Bratislavě na Kempeln Institute of Intelligent Technologies.

Abstrakt projektu naleznete zde: https://fvtp.delta-skola.cz/projects/497

Získaná ocenění:

  • 3. místo v kategorii Formální a IT vědy (matematika, statistika, fyzika, IT věda, využití IT ve vědě) - finanční výhra 5.000,- Kč
  • cena děkana Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové.

Matouš Volf dostává cenu děkana Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové.

Matouš Volf - celkové 3. místo v kategorii Exaktní a formální vědy.

    Štěpán Dudycha: Základní techniky grafického designu a základy grafického a kreativního myšlení – učebnice s komplexními didaktickými materiály

    Štěpán Dudycha právě získal pozvánku od předsedy ústřední poroty SOČ prof. Ing. Jiřího Bureše, Ph.D. do celostátního kola.

    Štěpán Dudycha - 1. místo v kategorii Humanitní a společenské vědy za projekt z oblasti didaktiky počítačové grafiky.

    Štěpán je neuvěřitelný grafik s obrovskou empatií. Dva roky vede kroužky grafiky pro děcka ze základek přímo u nás na škole i v pardubické Sféře. Za tu dobu dal dohromady spoustu učebních materiálů, které spojil do ucelené učebnice. Aby toho nebylo málo, připravil i didaktickou podporu pro učitele a jelikož je to také kovaný IŤák, tak připravil i on-line prostředí pro všechna cvičení. Celý „učební komplex“ zkouší na svých skupinách mladých grafiků, které vede.

    Tímto dávám Štěpánovi veřejný slib, že pokud vystuduje pedák, tak ho za pět let velice rád přivítám v našem pedagogickém sboru.

    Abstrakt projektu naleznete zde: https://fvtp.delta-skola.cz/projects/490

    Získaná ocenění:

    • 1. místo v kategorii Společenské a humanitní vědy: (psychologie, sociologie, politologie, historie, pedagogika, architektura a další společenské a humanitní vědy) - finanční výhra 10.000,- Kč
    • cena děkana Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové,
    • pozvání na přímou účast v celostáním kole 47. ročníku Středoškolské odborné činnosti v Teplicích (v nesoutěžní části) od předsedy ústřední poroty prof. Ing. Jiřího Bureše, Ph.D.

      Křišťálově čiré IT

      A tady už je jenom čistá IŤařina i když věcně samozřejmě také je „o něčem“. Je tady jeden technologicky opravdu hodně zajímavý projekt Socigy - vlastní sociální síť, dále pak Menuroo - systém, který běží v reálném provozu v Česku a na Slovensku a pak takový menší projekt na výuku češtiny s pomocí AI ČeskyBezBolesti. V běžných letech by si to rozdaly první dva jmenovaní o postup do celostátního kola SOČ a tam by oba dva měly reálnou šanci na ta nejvyšší místa (za posledních 7 let projekty našich studentů v celostátním kole SOČ 3x zvítězily, 2x skončily na druhém místě a pak na 4. a 6. místě), ale letos je vše jinak.

      Patrik Stohanzl a Vilém Pešek: Socigy - Budoucnost sociálních sítí

      Celý projekt programoval Patrik a Vilda se stará o jeho profesionální propagaci na sociálních sítích, což není také vůbec málo. Patrik vymyslel zajímavý koncept sociální sítě, kdy by její komplexní chování měli v rukou samotní uživatelé. Oni sami by si řídili, jaké příspěvky by se jim zobrazovaly a měli také naprostou kontrolu nad svými daty. Patrik dokázal celou síť skutečně zrealizovat a postavil ji technologicky hodně zajímavě.

      O tom, že se nejdená o žádný nesmysl, svědčí nabídky prvních zahraničních investic. Kluci jsou do projektu neuvěřitelně zažraní a chtějí prorazit.

      Abstrakt projektu naleznete zde: https://fvtp.delta-skola.cz/projects/489

      Získaná ocenění:

      • 1. místo v kategorii Technické a inženýrské vědy: (strojírenství, elektrotechnika, robotika, užité IT, stavebnictví a další inženýrské vědy) - finanční výhra 10.000,- Kč
      • pozvání na přímou účast v celostáním kole 47. ročníku Středoškolské odborné činnosti v Teplicích (v nesoutěžní části) od předsedy ústřední poroty prof. Ing. Jiřího Bureše, Ph.D.

      Patrik Stohanzl a Vilém Pešek s diplomy

      Tomáš Kalhous, Michal Vaniš a Matyáš Tázlar: Menuroo - inteligentní systém pro správu objednávek a rezervaci jídel

      Projekt Menuroo začal vznikat už před dvěma lety, kdy jsme přišli o možnost stravování na gymnáziu Dašická. Začali jsme chodit na obědy do Zlaté Štiky a potřebovali systém pro jednoduché placení a objednávání obědů. A tak kluci (tenkrát ještě s Diegem Portillem) napsali informační systém a mobilní aplikaci Menuroo. Od té doby je verze pro Zlatou Štiku v provozu už více než rok a za tu dobu se přes ní zrealizovalo jistě přes tisíc objednávek a prošlo téměř čtvrt milionu Kč.

      Podobné řešení hledala i bratislavská městská část Podunajské Biskupice na objednávání obědů pro důchodce. Na ERASMU v Bratislavě kluci celý systém museli hodně upravit - dodělat tiskové výstupy, protože naprostá většina důchodců je zvyklá objednávat obědy formou tužka a papír, dodělat správu rozvozových tras atd. Od února 2025 však Menuroo běží i zde.

      Abstrakt projektu naleznete zde: https://fvtp.delta-skola.cz/projects/498

      Získaná ocenění:

      • 3. místo v kategorii Technické a inženýrské vědy: (strojírenství, elektrotechnika, robotika, užité IT, stavebnictví a další inženýrské vědy) - finanční výhra 5.000,- Kč

      Tomáš Kalhous představuje projekt Menuroo odborné porotě z Katedry Informatiky FEI UPce.

      Ondřej Kučera: ČeskyBezBolesti

      Ondrův projekt je hezký nápad, dotažený do slušné fáze realizace, ale pořád se drží „jenom“ na úrovni pěkného maturitního projektu. Ondra vytvořil systém, přes který je možné zadávat různé úkoly na procvičování české gramatiky s možností nechat si gramatický jev vysvětlit. Pro vysvětlování hezky používá googlí Gemini AI a tak nemusí ke každé gramatické oblasti vykrádat texty z učebnice češtiny.

      Abstrakt projektu naleznete zde: https://fvtp.delta-skola.cz/projects/493

       

      Okresního kola se zúčastnili i Lukáš Brychta s projektem BykeCheck a Ondřej Bělohradský s projektem Chatky24. Přestože do krajského kola nepostoupili, ukázali výbornou práci a nebojácnost před odbornou porotou své projekty prezentovat. Všem účastníkům patří velké uznání a postupujícím držíme pěsti do krajského kola.

      O soutěži

      Festival vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji je projektová soutěž, kdy autoři (jednotlivci nebo týmy) představují své projekty odborným hodnotitelům. Soutěžící jsou podle věku rozděleny do dvou kategorií Junior a Středoškolák. Porota se skládá z akademických pracovníků vysokých škol a odborníků z praxe tak, aby dávala autorům relevantní zpětnou vazbu a poradila jim v případném dalším rozvoji projektů.

      Soutěž si klade za cíl postupně vést soutěžící k systematickému přístupu k řešení problémů a jasné prezentaci svých myšlenek. Snaží se klást minimální překážky pro zapojení se a nenásilnou cestou vede žáky a studenty k vědě. Cílem je pro tuto činnost poskytnout co nejvíce příjemné, tvůrčí a vzájemně spolupracující prostředí.

      Do krajského kola XVII. ročníku soutěže se probojovalo 133 žáků a studentů ze základních a středních škol s 91 projektem z okresních kol v Lanškrouně a v Pardubicích. Celkově se letošního ročníku zúčastnilo 188 soutěžících.

      Partneři soutěže

      Bude to znít jako klišé, ale můžete mít stokrát skvělou myšlenku, ale když pro ni nenadchnete lidi, kteří vám její realizaci umožní, tak je konec. Jsem hrdý na to, že v Pardubickém kraji máme odpovědné společnosti, které cítí závazek pomáhat rozvoji talentu mladé generace a zároveň mají prostředky, které jsou pro to schopné použít. Bez jejich podpory by tato soutěž nemohla fungovat. Považujeme si za čest s nimi spolupracovat. Foxconn, Elektrárny Opatovice, ERA, Retia, ČSOB Pojišťovna, Unicorn a Nextap - to je našich 7 statečných.

      Generální partner

       

       

      Generální partner XVII. ročníku FVTP

       

       

      Partneři

      Partneři FVTP

       

      Partner FVTP - Univerzita Hradec Králové

       

      Organizátoři soutěže

      No a když máte tu geniální myšlenku a sehnané i zdroje na její realizaci, tak potřebujete někoho, kdo to celé odmaká a zorganizuje. Chtěl bych moc poděkovat těmto lidem: Pavlovi Reslerovi, který měl na starosti celé okresní kolo v Lanškrouně a zároveň mi pomáhal s organizací kol v Pardubicích, Elišce Pánkové z P-PINK, která se obrovskou měrou podílela na organizaci krajského kola v Pardubicích a je hlavní organizátorkou zájezdu do Francie pro Juniory a Markétě Sýsové také z P-PINKu, která celé krajské kolo odmoderovala a odřídila. Nesmím zapomenout na Vildu Cermana, který je autorem informačního systému FVTP, má hbité prsty a bystré oči a bez kterého bychom hodnotili a tiskli diplomy minimálně o hodinu déle - pomáhal mi na všech kolech soutěže. Za obrovskou morální podporu bych chtěl poděkovat i panu radnímu pro školství Josefu Kozlovi a samozřejmě i za fyzickou účast na všech kolech. Chtěl bych poděkovat i předsedovi ústřední poroty Středoškolské odborné činnosti panu prof. Ing. Jiřímu Burešovi, Ph.D. za pomoc s motivací našich středoškoláků a za to, že se přišel přesvědčit, že jsme snad stejná krevní skupina. :-) Na závěr bych chtěl poděkovat moc všem porotcům za skvělé a zodpovědné hodnocení projektů, zaměstnancům ABC klubu, kteří o nás pečovali a i všem "mým klukům", kteří mi pomáhali s přípravou prostor, celou akci fotili, točili a zvučili, seděli u prezenček, zkrátka byli k ruce. Díky všem, kteří jste se soutěží pomáhali. Jo, a všechny fotky pořídil student 4. ročníku Matěj Tobiáš Moravec, za což mu patří samozřejmě také obrovské díky. :-)

      Organizátoři

      Organizátoři FVTP

      A co bude dál?

      Kolem soutěže vznikla zajímavá parta lidí a s tou zakládáme spolek: Český spolek pro podporu mládeže InnoMind, z.s. Chtěli bychom být hlavou této soutěže a postupně její model rozšiřovat do dalších krajů. V příštím roce už plánujeme uspořádat celostátní kolo "Czech InnoMind Festival" a pokusit se navázat na mezinárodní soutěže. Tak si všichni společně držme palce, ať se nám to podaří.

      Jiří Formánek

      Jiří Formánek
      ředitel školy

      Výsledková listina

      Fotogalerie - krajské kolo XVII. ročníku FVTP | autor: Matěj Tobiáš Moravec

      Správce pořizuje fotografie a videa z pořádaných akcí za účelem prezentace akce a informování veřejnosti o činnosti organizace jako veřejné instituce, a to na základě právního titulu veřejného zájmu dle čl. 6 odst. 1, písm. e) Nařízení č. 679/2016 Nařízení o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů. Organizace neposkytuje třetím osobám licenci k užití autorského díla dle zákona č. 121/2000 Sb. o právu autorském. Pořízená videa a fotografie je možné stahovat a užívat pouze v souladu s aktuálně účinným zněním zákona č. 121/2000 Sb. o právu autorském. V případě toho, že by někdo měl zájem stahovat obsah webových stránek za účelem dalšího šíření či rozmnožování, je potřeba zajistit si souhlas dokumentovaných osob. Organizace nenese odpovědnost za užívání a další zveřejnění fotografií a videí třetími osobami.