Výlet do Cornwallu - podzim 2024

3. 10. 2024

Šedesátka studentů na týdenním výletu v Cornwallu.

22. - 28. září 2024, Anglie: V neděli, 22. září ráno vyrazil od gymnázia dvoupatrový autobus s 59 našimi studenty a čtyřmi odvážnými učitelkami na dalekou cestu za poznáním Anglie. Po skutečně strastiplné cestě, která trvala téměř 26 hodin, jsme dorazili do Londýna. Kromě určitého nepohodlí nejvíc asi trpěli majitelé hudebního sluchu. Část studentů si totiž krátila čas zpěvem, který oč byl falešnější, o to víc byl hlasitý. Všechny nástrahy cesty v podobě sporu o četnost zastávek  na benzínkách, pasové kontroly a noční cesty trajektem jsme všichni úspěšně překonali.

Londýn

V Londýně jsme viděli všechna důležitá místa a navštívili historický královský hrad Tower s korunovačními klenoty, prošli centrum města a viděli nejslavnější most Tower Bridge, Westminster Bridge, Websminster Abbey, London Eye, Whithall, Buckinghamský palác, budovy parlamentu a další pamětihodnosti. Všechny tyto divy Londýna však v našich očích překonaly ochočené veverky v parku St. James, rozchod v čínské čtvrti a hlavně  obchod s legem LEGO Store na Leicester Square, největší LEGO obchod na světě! Rozkládá se na dvou podlažích, nabízí 914 metrů čtverečních zábavy se stavebnicí LEGO a obsahuje dokonce obrovský model slavné londýnské hodinové věže Big Ben. Naprosto vyčerpaní téměř dvacetikilometrovou procházkou jsme padli v hotelu do postelí, abychom nabrali síly na další den.

Londýn - Okurka

Exeter a Dartmoor

Následující den jsme si po hektickém Londýně prohlédli město Exeter v hrabství Devon s jeho nádhernou katedrálou. Většinu z nás nadchla procházka po národním parku Dartmoor, kde jsme obdivovali pro nás nezvyklou krajinu blat, vřesovišť a viděli divoké poníky a legrační ovce.

Tintangel

Další den bylo nutné operativně změnit program, protože anglické počasí ukázalo svou odvrácenou tvář a pro silný vítr a liják nám byla zrušena lodní přeprava na ostrov St. Michael´s . Takže po delším přejezdu jsme mohli obdivovat zříceninu hradu Tintangel, která se tyčila nad oceánem a působila tajemně a majestátně díky okolní přírodě i spojení s legendami o králi Artušovi.

Divocí poníci v Dartmooru

St. Mitchel´s, Port Curno, Land´s End a St. Ives

Následující den byl tak našlapán programem, že dojmů bylo znovu nepočítaně. Nalodili jsme se do mini člunů, které nás přepravily na ostrůvek St. Mitchel´s. Moře nebylo zrovna klidné, mnohé žaludky silně protestovaly. Na ostrově nás čekal malebný středověký hrad. Litovali jsme jen, že jsme nemohli vidět, jak se z ostrova při odlivu stane součást pevniny. Další zastávka byla na nádherné pláži Port Curno, která nás suchozemce zcela uchvátila. Řádili jsme tam tak, že se na nás připlaval podívat i tuleň.

Stejnou žeň nádherných fotografií měli naši fotografové na nejzápadnějším bodu Cornwallu – Land´s End, kde vlny Atlantiku narážely působivě na divoké útesy. Poslední zastávka v kouzelném městečku St. Ives nám umožnila nasát přímořskou atmosféru a pochutnat si na fish and chips. V důsledku nabitého dne a změny programu jsme tentokrát dojeli do hotelu pozdě v noci bez námitek zapadli do postelí.

Bath

Poslední den pobytu v Cornwallu jsme po prohlídce ikonického Cliftonského visutého mostu strávili několik hodin v lázeňském městě Bath. Po rozloučení s Bathem jsme už nastoupili na dlouhou cestu zpět shodli se, že toto není naše poslední cesta do Anglie.

Paní učitelky se nestačily divit, že se po celý zájezd vždy dopočítaly a nikdy nemusely žádného studenta hledat, že je nyní vezou všechny v pořádku domů. Jen autobus malinko utrpěl v úzkých cornwallských uličkách. Mnozí se už těšíme, kam se pojede příště.

Petra Pačesná
učitelka