Studenti na letošních stážích oslnili
24. 6. 2024
Bratislava, 26. května - 21. června: Wezeo zakládá v Pardubicích pobočku, studenti dostali brýle Apple Vision Pro, KInIT nám povede maturitní projekty a PwC s námi chce spolupracovat už čtvrtým rokem.
Výsledky měsíčních stáží v Bratislavě
Firma Wezeo
Študenti počas stáže u nás obohatili naše projekty svojimi kreatívnymi nápadmi a technickými zručnosťami. Od grafického návrhu a tvorby videí až po brand design a vývoj softvéru - ich práca bola hodnotnou súčasťou našich projektov.
Konkrétní přínosy:
- Zakládají pobočku v Pardubicích, aby mohli s našimi studenty jednodušeji spolupracovat i v průběhu roku.
Ptali se, co by nám udělalo radost. Říkal jsem jim, že nic nechceme, že jsme rádi, když můžou studenti takhle získávat zkušenosti na reálných projektech. Pak přišel majitel firmy Griši a donesl nám nové brýle Apple Vision Pro.
Mají zájem o pokračování spolupráce v podstatě v jakékoliv formě.
Pro DELTu je Wezeo nový, velice cenný partner, protože pokrývá kompletní oblast našich zaměření: marketing, počítačovou grafiku i programování.
Kempelen Institut of Intelligent Technologies
Sme zvyknutí pracovať skôr s vysokoškolskými študentmi, takže sme k stredoškolským študentom boli zo začiatku skeptickí. Ale toto nie sú klasickí stredoškoláci. Majú IT predmety už 3 roky a ich odborné znalosti zodpovedajú skôr študentom bakalárskeho štúdia VŠ. Pán riaditeľ sľuboval, že budeme asi prekvapení, ale toto sme nečakali.
Konkrétní přínosy:
- Jsou ochotni rozšířit spolupráci i na 3měsíční placené stáže v období mezi maturitou a nástupem na vysoké školy,
- Jsou ochotni vést maturitní projekty našich studentů. Forma výstupu bude vědecký článek, což pro studenty akademického typu může být hodně zajímavý start do jejich vědecké kariéry.
- Mají zájem o spolupráci i do dalších let.
Pro naši školu je KInIT nový partner - první z oblasti AI. Skvěle vyhovuje studentům, kteří zvažují práci v akademické nebo výzkumné sféře.
PwC Bratislava
V PwC v Bratislavě naši studenti stážují už potřetí. Tímto způsobem PwC přispívá ke zvyšování vzdělávání středoškoláků. „Niektorí študenti využili technológie, s ktorými predtým nikdy nepracovali. Vďaka zadaniam urobili značný pokrok. Niektorí študenti objavovali svet hackingu, pracovali na výskume, ktorý je užitočný pre našu prácu vo firme, navyše pracovať s nimi bola radosť,“ řekl Sergey Sekret, Senior Associate z oddělení poradenství PwC.
Pro Patríciu Török z oddělení poradenství PwC to byla velmi pozitívní zkušenost, její student podle ní rozuměl zadaným úkolům a byl vždy motivovaný, iniciativní a rychle se učil. Spolupráce mezi PwC a školou byla skvělou příležitostí a doufá, že budeme mít možnost tuto týmovou práci v budoucnu zopakovat.
„Bol som veľmi prekvapený prístupom stredoškoláka k našim úlohám, pred ktorými sme stáli,“ komentoval Denis Búzek, grafik z oddělení marketingové komunikace PwC Slovensko. Velmi pozitivně vnímal ochotný přístup studenta a praktickou zručnost prostřednictvím platformy Adobe, která umožnila se ponořit do problému o hodně hlouběji, než se obvykle od studenta střední školy dá očekávat. „Často prichádzal so skvelými nápadmi, ako zvýšiť kvalitu konečných výsledkov na základe globálnych smerníc. Užíval som si každú minútu spolupráce,“ zhodnotil Denis Búzek.
PwC je pro nás opět skvělým partnerem, kterého vlastně předchozí dva výborně doplňují. Poskytuje studentům možnost vyzkoušet si, co obnáší práce v korporátu.
Stredná odborná škola informačných technológií sv. Jána Bosca v Novej Dubnici - taková bonusovka
Nějak si nás našla Stredná odborná škola informačných technológií sv. Jána Bosca v Novej Dubnici. Byl jsem se tam podívat a dozvěděl jsem se, že už nás 3 roky sledují (syn bývalého ředitele studuje v Brně s jedním z našich nejlepších absolventů – Vítkem Faltou a Vítek nás asi nějak vychválil. 😊) Každopádně je to za mne hodně fajn škola a líbí se mi, jakým způsobem to IT učí. (Existuje hodně škol, kde mají IT obor pouze kvůli jeho oblibě mezi uchazeči, ale vlastně vůbec neví, co by měly učit. – Takové školy mne nezajímají a tato k nim rozhodně nepatří.)
Takže jsme domluvili:
- Stínování učitelů – výměna zkušeností,
- Vzájemná výměna pozvánek studentských týmů na soutěže,
- Možná do budoucna i výměna studentů v rámci ERASMUS.
Přijedou se na nás podívat ještě před prázdninami 27. června.
Nojo, dobře, tak jsem se tady tak úplně neflákal a zas taková dovolená to teda nebyla. 😊 To je ale taková paráda, když na stážích neřešíte průšvihy, ale ze všech stran na vaše studenty prší jenom chvála…
Poděkování na závěr
Závěrem se sluší poděkovat všem, kteří vlastně takovou skvělou spolupráci umožnili. Takže díky všem výše zmíněným firmám a všem jejich zástupcům za to, že do něčeho takového byli ochotni jít - a doufám, že jsou spokojení.
Dále bych chtěl poděkovat všem stážistům za to, jak skvěle stáže absolvovali, jak pracovali a celkově jak se na stážích chovali.
Chtěl bych poděkovat paní učitelce Votavové, která celé stáže vykomunikovala asi s milionem lidí, připravila a dohnala všechny "papíry" a 14 dní se o vás starala.
Chtěl bych poděkovat panu učiteli Skořepovi, který vás měl na krku dalších 14 dní a byl s vámi na úžasném výletě ve Vídni.
Sám sobě děkovat je asi blbost - a navíc já to dělám proto, že mne to prostě baví. 😊
A na úplný závěr bych chtěl poděkovat Domu zahraniční spolupráce a Evropské unii, že dělá takové programy, jako je Erasmus+. Díky moc všem. Tento projekt byl financován z prostředků Evropské unie.