Přijeli francouzští studenti
15. 4. 2014
Skupina třinácti studentů z prvního ročníku francouzského Lycea Emila Combese v Pons přijela na desetidenní pracovní návštěvu svých pardubických spolužáků z naší školy.
Zatím se znali pouze přes facebook a email, díky projektu Comenius však měli první příležitost se vidět tváří v tvář. Pracují spolu na zajímavém studiu kosmického záření.
V Pardubicích si zkusili zpracovávat data, která detekují stanice po celém světě. „Zajímavé pro nás bylo srovnání vědomostí a dovedností našich a francouzských studentů. Francouzi jsou lepší ve fyzice, my zase ve zpracování dat. Oni se vůbec neučí programovat. Takže když mají před sebou milióny záznamů a mají v nich něco nalézt, vůbec nevědí jak na to,“ říká Jiří Formánek, ředitel Střední školy informatiky a ekonomie DELTA. „Zase tam krásně učí fyziku a chemii. Mají třeba vyřešit zdánlivě triviální úkol – proč hoří svíčka? Oni ale dostanou chemické složení a mají dát dohromady chemickou reakci a její energetickou náročnost. Před takovým úkolem by byli bezradní zase naši prváci,“ poukazuje na rozdíly ve výuce Formánek.
Jaderný reaktor, laserové centrum PALS a Ústav technické a experimentální fyziky
Pro Baptistu Champvillarda byla nejzajímavější návštěva výzkumného reaktoru.
Studenti navštívili také několik zajímavých vědeckých institucí. „Největším zážitkem byl pro mne výzkumný jaderný reaktor v pražské Tróji. Mohli jsme se podívat přímo do aktivní zóny, to u energetických reaktorů vůbec nepřichází v úvahu,“ pochvaloval si francouzský student Baptiste Champvillard.
Pro Pavla Maška byla nejzajímavější návštěva jednoho z největších laserových center v Evropě PALSu. „Nemají tam pouze laser, ale zabývají se i výzkumem využití plazmatu. Vysvětlovali nám, jakým způsobem je možné pomocí plazmatu spalovat jinak nevyužitelný odpad a jímat vodík,“ popisoval svůj zážitek Pavel. Pierre Boudeaud zase diskutoval s Carlosem Granja z Ústavu technické a experimentální fyziky ČVUT o přednášce dynamiky magnetického pole Země. I když studenti této fyzice ještě zcela nerozuměli, byla to pro ně velká inspirace.
Kulturní a sportovní program pobytu
Důležitou součástí byl i kulturní a sportovní program pobytu. Francouzští studenti byli velice překvapeni našimi zámky. „U nás ve Francii máme většinu zámků prázdných, bez zařízení, takže Opočno nebo Litomyšl byl pro nás opravdovým zážitkem,“ vysvětloval Frederic Pean, učitel fyziky a chemie na francouzském lyceu.
Studentům se zase nejvíce líbili lasergame, aquacentrum a bowling. Pro Julii Germain, učitelku angličtiny, bylo nejdůležitější, že jejich studenti museli trénovat angličtinu. „Naši studenti si často myslí, že si s francouzštinou vystačí. Výměnné pobyty a přátelství, které se na nich utvoří, jsou výbornou motivací pro další procvičování angličtiny.“ Každý si zkrátka vybral to své.
Příští rok si studenti role obrátí. Francouzi budou v roli hostitelů a pardubičtí studenti hosty. „Už se moc těšíme, až zase uvidíme své přátelé,“ uzavřela Lucie Jonášová z pardubické soukromé Střední školy informatiky a ekonomie DELTA.
Zprávu zaznamenal i středeční Pardubický deník: