Ohlédnutí za 3. ročníkem Pardubického kraťasu
29. 4. 2024
Automatické mlýny plné workshopů pro mladé filmaře a promítání nejlepších studentských snímků. - To byl 3. ročník soutěžní přehlídky studentských krátkých filmů Pardubický kraťas.
Pardubice, 24. dubna 2024: Už třetí ročník celostátní soutěže mladých filmařů do 21 let uspořádala Střední škola informatiky a ekonomie DELTA v Pardubicích za pomoci partnerů, včetně Pardubického kraje a Města Pardubice. Však také závěrečné setkání účastníků a vyhlášení vítězů se uskutečnilo v novém areálu Automatických mlýnů, v krajské Gočárově galerii a v městské Sféře.
Škola Delta se specializuje sice především na programování, ale zabývá se také počítačovou grafikou, fotografií a filmem. „Naši vyučující těchto předmětů chtěli inspirovat svoje studenty porovnáním s pracemi na dalších školách v republice a přišli s nápadem soutěže krátkých filmů. Nápad se uchytil a roste co do kvantity, tak i kvality. Letos jsme měli propůjčené skvělé prostory na odborné semináře pro filmaře a na vyhlášení soutěže, do které se letos přihlásilo celkem 68 autorů se 76 filmy celkem z 34 škol z celé republiky,“ uvedl ředitel školy DELTA Jiří Formánek.
Projekce v Gočárově galerii
Filmařské workshopy v městské Sféře
Účastníci soutěžili v kategoriích Krátký hraný film, Animovaný film, Videoklip a YouTube prezentace, Juniorské filmové okénko pro žáky základních škol, Krátké filmy vytvořené žáky 2. stupně ZŠ společně s pedagogy a Snímky studentů středních uměleckoprůmyslových škol. Další kategorie byla regionální a nesla název Naše škola, naše město Pardubice, náš Pardubický kraj.
Zaslané filmy hodnotila porota sestavená z odborníků působících v oblasti filmové, mediální a publicistické tvorby a pedagogů vyučujících předmět Filmová a mediální výchova. Tvořili ji střihač, kameraman a režisér Jan Peml, hlavní organizátor Rychnovské osmičky Martin Škrobák a výtvarník, režisér a autor animovaných filmů Pavel Trnka. K nim se letos připojil i Jan Zhor, legendární kameraman například 15 ročníků rallye Paříž Dakar.
„Pro všechny tvůrce je důležité, že sem mohou přijet a představit svoje díla ostatním, vidět a slyšet jejich reakce, diskutovat s nimi, nabírat zkušenosti. Řada témat byla velmi hluboká a zajímavá a potěšilo mě, že si účastníci uměli dobře poradit i s technickou stránkou tvorby,“ konstatoval za porotce Pavel Trnka. Podle Jana Zhora postoupila technika natolik, že už kvalita vybavení autory nijak nezvýhodňuje, a o to víc záleží na jejich nápadech a následném zpracování.
Soutěž od jejího vzniku podporuje také náměstek hejtmana Pardubického kraje pro kulturu Roman Línek, který letos předal cenu Pardubického kraje třem dívkám ze 4. třídy základní školy v Litomyšli, které natočily krátký film o geometrii a architektuře: „Přál bych vám, abyste si zachovaly kreativitu a nadšení, která je ve vašem filmu vidět. Nevím, do jaké míry ovlivní váš život umělá inteligence a další vymoženosti moderní doby, ale doufám, že lidská představivost, umělecké cítění a předávání emocí zůstanou především na takových lidech, jako jste vy.“
Vít Petržílek - nejvíce oceňovaný autor letošního ročníku
Nejvíce oceňovaným autorem letošního ročníku se stal Vít Petržílek, který zvítězil v kategorii Youtube videoprezentace a dále získal speciální cenu primátora města Pardubice Jana Nadrchala i speciální cenu ředitele školy DELTA Jiřího Formánka.
Za odměnu si mohl také vzít do ruky kameru i s vybavením za 1,6 mil. Kč, kterou přivezl na workshop Chaply. Držet něco takového v rukách byl pro Vítka velký zážitek. Jenom zápůjčka takového vybavení vyjde na 23tis. Kč/den.
Vítek je už vlastně profík. Je oficiálním kameramanem reprezentačního týmu ČR v padleboardingu. Připravuje reportáže ze všech školních akcí, pomáhá spolužákům s videoprezentacemi na SOČ.
Třetím rokem studuje na DELTĚ a i když nebyl špatný ani v programování, jeho srdce tíhne jednoznačně ke kameře a grafice a podle toho vypadá i volba jeho volitelných předmětů.
Festival podpořily také firma FOMEI, Elektrárny Opatovice a Východočeské volné sdružení pro amatérský film a video.
Vyhodnocení příštího ročníku Pardubického kraťasu se přesune do podzimních měsíců.
Poděkování patří všem autorům soutěžních snímků, ale i všem, kteří se na celé akci podíleli. Mockrát děkujeme. Jsme rádi, že vás máme! Právě díky vám mohou takové akce proběhnout. Vězte, že se tento ročník připravoval 7 měsíců.
Výsledky 3. ročníku filmové soutěže studentů do 21 let Pardubický kraťas
Animovaný film
- cena Anežce Havrdové za snímek Dvě babičky
- cena Lucii Foltýnové za snímek Dračí lov
- cena školní televizi Dvojka2TV za snímek Pocta českým vynálezům
Juniorské filmové okénko
- cena Lindě Bašistové a kol. za snímek Spláchnutím to nekončí
- cena Joelovi Tomoszkovi za snímek Vrabčátko
- cena Sofii Geislerové za snímek Léto 42
Krátké filmy vytvořené studenty společně s pedagogy
- cena neudělena
- cena kolektivu autorů ZŠ Kolín za snímek Marcel Marceau očima dětí
- cena Matěji Křoustkovi za snímek Poklady z půdy
Hraný film
- cena Lauře Špinkové za snímek Laura
- cena Haně Vilmě Durankové za snímek Dům snů
- cena Michalu Hanusovi za snímek Toužil jsem být s nimi!
Snímky studentů uměleckých škol
- cena Pavlovi Šimonovi Polanskému a Pavlovi Kopeckému za snímek Prvních 1000 metrů
- cena Matyášovi Frunzovi a Michalovi Maidrovi za snímek Obraz
- cena Anetě Vaškové za snímek Klíček
YouTube videoprezentace
- cena Vítovi Petržílkovi za snímek Para paddleboarding
- cena neudělena
- cena Pavlovi Ďurišíkovi za snímek Lady Casanova
SPECIÁLNÍ CENY
- Cena náměstka hejtmana Pardubického kraje pro kulturu Romana Línka
- Architektura a geometrie kolem nás, Dvojka2TV, ZŠ Litomyšl
- Cena primátora města Pardubice Jana Nadrchala
- Akademický den v Automatických mlýnech, Vít Petržílek
- Cena ředitele školy DELTA s.r.o.
- Riders Track 2024, Vít Petržílek
- Cena FOMEI s.r.o. Hradec Králové
- Money is not everything, Filip Kopecký a Matěj Bureš
- Cenu VčVSAFV - přímý postup do 66. ročníku mezinárodní soutěže Rychnovská osmička získaly filmy:
- POuPRAVA ( Bisová; SŠ uměleckoprůmyslová, Ústí nad Orlicí)
- Nezapomeň (Neugebauerová; SOŠ multimediální a propagační tvorby EDUSO, Praha)
Oceněné filmy najdete na https://pardubickykratas.cz/