Největší úspěch DELTY v soutěži FVTP v její dosavadní historii
14. 3. 2019
Všech pět projektů ze soukromé střední školy informatiky a ekonomie DELTA postoupilo do národního finále Expo Science AMAVET na Akademii věd v Praze. Navíc dva studenti postoupili i na Vernadského soutěž do Moskvy.
Úspěchy přehledně:
- Interaktivní výuka programování: Luboš Zápotočný
- zvláštní cena děkana Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové,
- postup do národního finále Expo Science AMAVET,
- Deskové programování Narai: Filip Botai
- zvláštní cena děkana Fakulty elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice,
- postup do národního finále Expo Science AMAVET,
- SPKRS: Tomáš Faltejsek, Michal Havelka a Míra Varga
- zvláštní cena společnosti Unicorn,
- postup do národního finále Expo Science AMAVET,
- Digitální průvodce arboretem: Martin Rohr
- postup na Vernadského soutěž do Moskvy (Rusko),
- postup do národního finále Expo Science AMAVET
- Skladová aplikace Junker: Luboš Zápotočný a Vít Falta
- postup na Vernadského soutěž do Moskvy (Rusko),
- postup do národního finále Expo Science AMAVET
Luboš Zápotočný - Online prostředí pro interaktivní výuku programování
Jako prvního se sluší představit Luboše Zápotočného, který soutěžil hned se dvěma projekty. Kromě svého maturitního projektu Online prostředí pro interaktivní výuku programování, soutěžil společně se studentem 2. ročníku Vítkem Faltou se Skladovou aplikací pro společnost Junker.
Za svůj hlavní projekt získal Luboš kromě postupu do republikového finále i Zvláštní cenu děkana Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové pro nejlepší práci v oblasti informatiky.
Vítek Falta a Luboš Zápotočný - Skladová aplikace Junker
Luboš s Vítkem navrhli a vyvinuli aplikaci pro sklad s pomůckami a náhradními díly pro holickou společnost Junker. Jedná se o klasický databázový informační systém s mobilní aplikací s požadavky pro skladníka. Luboš stojí za celým návrhem systému a především jeho backendovou částí. Vítek se postaral o mobilní aplikaci. Na škole se snažíme propojovat mladší studenty se zkušenějšími, aby se od nich něco přiučili. :-) Luboš bude letos maturovat, takže do Moskvy nemůže, Vítek je ale teprve ve 2. ročníku, takže do Moskvy na soutěž Vernadského za tento projekt pojede on.
Studenti získali také zvláštní cenu žamberecké společnosti Bühler.
Martin Rohr - Digitální průvodce
Když už jsme u Soutěže Vernadského, další, kdo se z naší školy podívá do Moskvy, je Martin Rohr ze 3. ročníku. Od loňských praxí pracoval na mobilní aplikaci "Digitální průvodce Hamzovým arboretem" pro společnost Rehamza potažmo pro Hamzovu léčebnu v Košumberku. Aplikace určí pomocí GPS svoji aktuální polohu a nabídne obrazové a textové informace například o stromu, na který se právě díváte. Martin také mluví výborně anglicky, strávil rok na studiích v USA.
Filip Botai - Deskové programování Narai
Projekt Filipa je mým největším favoritem. Jeho projekt je tak rozsáhlý, že ani nevím, odkud jej začít popisovat. Vytvořil stolní hru pro výuku programování, která obsahuje papírové kartičky s programátorskými příkazy a dalšími fragmenty programátorského kódu. K tomu naprogramoval mobilní aplikaci, kterou poskládaný program nasnímá do mobilu, vyhodnotí jej a pokusí se jej provést. Zní to relativně jednoduše, ale Filip musel mimo jiné vytvořit vlastní programovací jazyk a k němu překladač. Před touto prací rozhodně klobouk dolů. I on postoupil do národního kola Expo Science AMAVET. Mimo to získal zvláštní cenu děkana Fakulty elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice.
Tomáš Faltejsek, Michal Havelka a Míra Varga - SPKRS
Kluky jsem si nechal naschvál až nakonec. Vytvořili platformu, která spojuje pořadatele různých přednášek a konferencí s těmi, kdo na nich vystupují - řečníky. Proto platformu nazvali SPKRS=speakers. Porotu zcela uchvátili profesionalitou svého vývoje počínaje vzájemným schvalováním kódu, verzováním apod. Mají jednoznačně rozdělené role v týmu včetně jejich "obchoďáka a markeťáka" Míry. Kluci zkouší se svým projektem prorazit v komerčním světě. Budeme jim držet palce. A samozřejmě i oni postoupili do národního finále do Prahy.
Navíc získali zvláštní cenu největšího českého výrobce software Unicorn. Ředitel divize z královéhradecké pobočky Karel Schejbal při předávání ceny pěl chválu na jejich práci asi minutu.
Všem klukům patří velká gratulace a díky za příkladnou reprezentaci školy. A samozřejmě držíme pěsti do Prahy i Moskvy.
Na závěr také patří velké díky Matouši Kynclovi a Zdendovi Picpauerovi, kteří pořizovali z celé akce foto/video dokumentaci.