Michal Maděra a Josef Kahoun zvítězili v celostátním kole Středoškolské odborné činnosti
12. 6. 2022
Michal s Pepou zvítězili v oboru 18-Informatika. Porotě se jejich projekt líbil nejvíce z téměř stovky informatických projektů z celé ČR.
Edukativní hra Code Advanture = Codeventure
Michal Maděra s Josefem Kahounem vytvořili hru pro výuku základů programování "Dobrodružství programování" (Code Advanture) zkráceně Codeventure. Princip hry spočívá v tom, že hráč musí přemístit figurku ve čtvercové síti z místa A do místa B. Figurku řídí pomocí kartiček s příkazy (jako při programování), které skládá do různých sekvencí. Zadání úloh se postupně ztěžuje a hráč se na nich učí stále složitější příkazy.
Při vývoji hry Michal s Pepou přemýšleli, jak udělat učení žáčkům co nejefektivnější a přitom co nejméně náročné na materiálové vybavení. Nakonec zvolili hodně netradiční přístup. Kartičky s příkazy vytiskli na tvrdý papír a děti je do "programu" skládají na lavici. Potom je vyfotí na svůj mobilní telefon, přes který se data odešlou na server. Na serveru se kartičky vyhodnotí a na počítači učitele, který je připojen přes dataprojektor, se pak provede animace pohybu, kterou vidí celá třída. Celá třída tak může programovat a stačí k tomu prakticky jediný počítač.
Kluci vymysleli architekturu celé aplikace, naprogramovali mobilní i serverovou část, naučili se zpracovávat obraz z mobilního telefonu a pracovat s umělou inteligencí, kterou využili na detekci kartiček. Vytvořili také svůj vlastní pseudojazyk, který pak postavička provádí. Vytvořili také 3D grafiku celé aplikace.
Aplikace předčila všechny ostatní především kvalitou zpracování a šíří svého záběru.
Spanilá jízda DELTY
Letošním vítězstvím prodloužili Michal s Pepou spanilou jízdu studentů DELTY touto soutěží. Soukromá Střední škola informatiky a ekonomie DELTA je v posledních 5-ti letech nejúspěšnější školou v oboru 18-Informatiky v České republice. Za tu dobu dokázali její studenti celostátní kolo vyhrát 3x, jednou se umístit na 2. a 6. místě.
- 44. ročník (2021/22) - 1. místo + postup na mezinárodní vědeckou soutěž EUCYS, Brusel: Josef Kahoun a Michal Maděra - Codeventure,
- 43. ročník (2020/21) - 2. místo: Vít Falta: BurzaŠkol.Online,
- 42. ročník (2019/20) - 6. místo: Jan Kollert: Sázava Go,
- 41. ročník (2018/19) - 1. místo: Luboš Zápotočný: UčmeKód.eu,
- 40. ročník (2017/18) - 1. místo + cena Nadace Jaroslava Heyrovského: Daniel Kopecký: Lovci Perel
Žádná střední škola v Pardubickém kraji nedokázala v posledních 5-ti letech zvítězit 3x v celostátním kole v některém z oborů SOČ. Další dvě školy dokázaly zvítězit v posledních 5-ti letech alespoň jednou.
A aby toho nebylo málo, tak kluci se 17.10.2022 ještě dozvěděli, že příští rok na podzim budou se svojí prací reprezentovat Českou republiku na mezinárodní vědecké soutěži v Bruselu - EU Competition for Young Scientists EUCYS.
Codeventure
autor: Michal Maděra a Josef Kahoun
vedoucí práce: RNDr. Jan Koupil, Ph.D.
oponent: Ing. Radek Kočí, Ph.D. (Fakulta Informačních technologií, VUT Brno) - posudek oponenta
zdrojové kódy a text práce ve formátu PDF
https://www.codeventure.cz/
44. ročník SOČ
44. ročník SOČ se konal na Gymnáziu Jiřího Ortena v Kutné Hoře. Finále probíhalo jako obvykle od pátku do neděle. 44. ročníku se zúčastnilo téměř 1200 prací z celé ČR, z toho 98 v oblasti informatiky. Informatika byla letos po Pedagogice a Zdravotnictví třetím nejzastoupenějším oborem. Za rok opět na shledanou na 45. ročníku, tentokrát v metropoli západních Čech v Plzni.
A tady je ještě rozhovor s jedním z autorů CodeVenture Pepou Kahounem na Rozhlase Vltava z 31.8.2022: Rozhlas Vltava: Jak vzdělávat malé digitální domorodce? Mlčet, ptát se, vzít do hry kód i papír