1. ročník soutěže studentských krátkých filmů Pardubický kraťas
7. 4. 2022
07.04.2022, Pardubice: Na Střední škole informatiky a ekonomie DELTA Pardubice proběhl 1. ročník soutěže studentských krátkých filmů Pardubický kraťas.
Pardubický kraťas. To je název nové soutěže mladých filmařů, kterou letos vyhlásila Střední škola informatiky a ekonomie DELTA v Pardubicích. První ročník vznikl narychlo, soutěžící měli jen dva měsíce, aby dodali dílo podle kritérií soutěže. Přesto byl zájem velký, a ještě více překvapila odborné porotce kvalita mnoha snímků.
„Jsme škola technického zaměření s orientací zejména na programování, kde jsme špička. Podporujeme ale také tvůrčí umělecký potenciál studentů. Chodí k nám talentovaní mladí lidé s ambicemi grafiků, fotografů i filmařů a chtěli jsme, aby mohli své projekty poměřit i se studenty ostatních škol. Kolegové přišli s nápadem založení soutěže Pardubický kraťas a zdá se, že to byla trefa do černého, přišlo nám celkem 71 filmů z 23 škol,“ říká ředitel školy DELTA Jiří Formánek.
Účastníci soutěžili v kategoriích Krátký film na regionální téma, Krátký hraný film, Animovaný film, Videoklip a YouTube prezentace, Juniorské filmové okénko pro žáky základních škol a Snímky studentů filmových škol.
Zaslané filmy hodnotila porota sestavená z odborníků působících v oblasti filmové, mediální a publicistické tvorby a pedagogů vyučujících předmět Filmová a mediální výchova. Tvořili ji střihač, kameraman a režisér Jan Peml, absolvent školy DELTA a student filmové a televizní produkce v Newcastlu Michal Špitálský, hlavní organizátor Rychnovské osmičky Martin Škrobák a výtvarník, režisér a autor animovaných filmů Pavel Trnka.
„Vždy jsem poslouchal řeči o tom, že nejsi filmař, když nečteš nebo nesleduješ to a ono, ale podle mého názoru to vůbec není pravda. Filmař je ten, kdo má film rád a dělá ho od srdce. Možná jsou naši účastníci mnohem větší filmaři, než ti, kteří o tom teoreticky jen mluví,“ řekl Michal Špitálský. Porotu podle Jana Pemla překvapilo množství animovaných filmů přihlášených do soutěže a zejména pak jejich kvalita.
U vzniku soutěže byl i náměstek hejtmana Pardubického kraje pro kulturu Roman Línek. „Přivítal jsem tento nápad, který vytváří novou tradici v našem kraji, dává prostor kreativnímu myšlení a také iniciuje vznik filmů s regionální tematikou. Škola DELTA sice není krajská, ale už nyní se jim podařilo oslovit k účasti naše střední školy z Pardubic, Ústí nad Orlicí, Litomyšle a také některé základní školy. A kromě toho jsem velmi rád předal osobní zvláštní cenu Anně Amálii Komárové za animovaný film Proč padají hvězdy. Anička studuje naši Uměleckoprůmyslovou školu v Ústí nad Orlicí a přišla s půvabným nápadem i skvělým zpracováním.“
Festival podpořily také město Pardubice, firma FOMEI a Východočeské volné sdružení pro amatérský film a video. Pro příští ročník chystají organizátoři další vylepšení a hlavně budou mít tvůrci krátkých filmů na jejich výrobu více času.
Více info a oceněné filmy na https://pardubickykratas.cz/
Výsledková listina ročníku 2022
Kategorie Krátký film na regionální téma
- 1. a 2. cena - neudělena,
- 3. cena - Kolektiv autorů ZŠ Kolín - O drakovi v Kolíně,
- 3. cena - Adam Vápeník a Tadeáš Kopčak - Kunětická hora
Kategorie Krátký hraný film
- 1. cena - neudělena,
- 2. cena - Natálie Slováková - LOCKODOWN,
- 3. cena - Gabriela Císařová - Vinyl,
Kategorie Animovaný film
- 1. cena - Sofie Fenyková - Spečeně,
- 2. cena - Dana Morávková - Smaženice,
- 2. cena - Eliška Cvachová - Life Like,
- 3. cena - Anna Marie Chrenková - The Playground,
- 3. cena - Albert Folprecht - Balada o očích topičových
Kategorie Videoklip a YouTube prezentace
- 1. cena - Adam Hoza - Skluzavka,
- 2. cena - neudělena,
- 3. cena - Ladislav Horák - Oblaka - naučné video,
Kategorie Juniorské filmové okénko
- 1. cena - Jáchym Jakoubek - "Ajéje... umělá inteligence!"
- 2. cena - David Kunc - Pusa
- 3. cena - Kateřina Menčíková - God of nature,
Kategorie Snímky studentů filmových škol
- 1. cena - Marie Klowersová - Toulky s rodinou Rádsetoulavou,
- 2. cena - Ondřej Dautovský a Jan Galda - Naivní pohled Luďka Farkaše
- 3. cena - Veronika Hýblová - Projekt K. P.
Speciální ceny
- Cena hejtmana Pardubického kraje: Anna Amálie Komárková - Proč padají hvězdy?
- Cena primátora statutárního města Pardubice: Andrea Janovská - Celý svět je tvým plátnem,
- Cena FOMEI s.r.o. Hradec Králové: Ondřej Vasilovčík, Jaroslav Nymburský - Art of Insanity,
- Cena VSAF: Dana Morávková - Smaženice|| Jáchym Jakoubek - "Ajéje... umělá inteligence!"
- Cena ředitele DELTA SŠIE, s.r.o.: Frederik Černík - "Animovaná znělka soutěže Pardubický kraťas"
Filmovou soutěž odmakali studenti DELTy
Na přípravě Pardubického kraťasu bylo neskutečně práce. Bylo to společné dílo našich učitelů ale i studentů, kteří si na tom prakticky vyzkoušeli, jaké všechny profese se do podobných projektů zapojují. Za práci se všem patří velice poděkovat. Obrovské díky patří zejména studentům:
- Martinu Fibingerovi za návrh loga Pardubického kraťasu a práci za kamerou,
- Frederiku Černíkovi za animaci loga, znělku festivalu, upoutávkové video, a obrovskou spoustu další práce,
- Martinu Lichtenberkovi za grafický návrh plakátů a diplomů, odbavení projekce,
- Davidu Pavlíkovi za grafický návrh webu a upoutávkové video,
- Zuzce Dvořákové za grafiku pro sociální sítě,
- Vojtovi Žákovi za střih, odbavení videorežie a streamu,
- Honzovi Volhejnovi za technické zpracování webu a jeho správu,
- Michalu Špitálskému, který přijel se podívat na svou školu zpět až z univerzity v NewCastelu (kde studuje videotvorbu a TV produkci) a přijal místo v porotě soutěže.
Velké díky patří však i našim učitelům:
- akademickému malíři Danu Václavíkovi, za celkový dohled nad grafikou Pardubického kraťasu a vnímavý a vstřícný přístup k práci a nápadům studentů,
- Ing. Gabriele Votavové za pomoc při organizaci Pardubického kraťasu.
To největší díky však patří jedinému člověku a to tomu, který to všechno "spískal" :-). Pardubický kraťas vymyslel a zorganizoval náš pan učitel Mgr. Richard Brun.